Emocje – ogarniające doświadczenia siebie w sytuacjach różnych. Jak z nich czerpać siłę!?

Emocje zrodziły się z potrzeby przetrwania w czasach gdzie umysł dopiero się wykluwał. Człowiek kamienia podążał za emocjami ucząc się ich, rozpoznając i odpowiednio reagując. Jeżeli niepoprawianie zinterpretował daną informacje – umierał. Można powiedzieć, że emocje pomogły rozwinąć ludzki intelekt.

Wiec jak to było?

Wyobraź sobie człowieka z epoki kamienia. Idzie na polowanie. Nagle widzi węża, przygląda mu się, podchodzi a ten go dusi/ kąsa –umiera człowiek. Widzą to inni, pojawił się strach, który informuje – uciekaj inaczej zginiesz. Następnego dnia idą znowu na polowanie, widza węża, co się dzieje w ich ciele – pojawia się strach – informacja o niebezpieczeństwie. Strach mobilizuje ciało do ucieczki lub walki, tym razem albo uciekną, albo będą walczyć. Kolejnego dnia ponownie idą na polowanie, widza na gałęzi coś długiego niczym wąż – czują lęk, który informuje, że mogą być w niebezpieczeństwie. Ciało automatycznie mobilizuje się do walki bądź ucieczki. Gdyby nie strach czy lęk człowiek nie przetrwałby w dzikiej naturze.

Emocje są odczuwalne na poziomie ciała, mogą wywołać lawinę myśli, bądź dana myśl może wywołać lawinę emocji. Nie wolno ich ignorować czy tłumić, bo i tak znajdą ujście.

Dzisiejszy świat podzielił emocje na te złe i dobre a emocje są emocjami bez nośnika ujemnego czy dodatniego. Negatywne efekty ich działania są tylko i wyłącznie, gdy dana osoba nie potrafi ich odpowiednio zinterpretować niczym człowiek kamienia, z tą różnicą, że dzisiejsza dżungla nie ukrywa węży , niebezpieczeństwem stały się nasze myśli, które mogą doprowadzić do depresji, nerwicy, niskiej samooceny itd.

Kolejno będę opisywać dane emocje, ich znaczenie, oddziaływanie na organizm i zachowanie, jak również ich dysbalans, który wprowadza człowieka w udrękę.


MIŁOŚĆ, RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ, GNIEW, ŻAL, SZCZĘŚCIE, WSTRĘT, LĘK, STRACH, SPOKÓJ.