Technik relaksacyjneTechniki relaksacyjne w terapii są bardzo skuteczne w szczególności u osób cierpiących na zaburzenia lekowe, depresję czy choroby psychosomatyczne.

Jednym z systemów w którym duży nacisk kładzie się na wyciszenie autonomicznego układu nerwowego jest joga.

Joga to system filozoficzny, któego celem jest poszerzenie świadomości siebie, świata
i zarazem dąrzenie do samorealizacji, samospełnienia, co można nazwać poczuciem jedności, pełni.

Kolebką jogi są Indie, do dnia dzisiejszego jest tam praktykowana i studiowana. Przez wieki jej tajniki były chronione przez duchownych. Dopiero w XX wieku ujawniono je na potrzeby zachodu.


W Europie najbardziej popularna jest Hatha joga system, według którego, by osiągnąć największą samoświadomość należy posiadać zdrowe ciało, nie tylko to na, zewnątrz ale i w środku by bez bólu móc poświęcić się praktykom mentalnym i duchowym. Poza ćwiczeniami fizycznymi tzw. asanami (stabilnymi pozycjami) praktykowane są technik oczyszczające ciało z nadmiaru śluzy czy toksyn. Praktyka medytacji, czyli wewnętrzne spotkanie ze sobą samy, powinno praktykować się regularnie.

Podczas pierwszego pobytu w Indiach, uczono mnie praktyk pracy nad umysłem tzw. Raja joga, dzięki czemu poznałam i doświadczyłam siebie w procesie pięknego rozwoju samoświadomości. Dlatego w pracy z klientem wykorzystuję techniki uważności i relaksacyjne by pacjent łatwiej poradził sobie z nadmiarem stresu, z jakim w dzisiejszym życiu się spotyka.